Ти чий кум? Або хто близькі родичі, а хто члени сім’ї?

with Коментарів немає

Ти чий кум? Або хто близькі родичі, а хто члени сім’ї?
Найбільше питань, непорозумінь і плутанини у суб’єктів декларування виникає з двома термінами: «члени сім’ї» і «близькі особи». 

Обидва терміни вводять в оману навіть адвокатів. Навіть від колег-адвокатів я чула і читала в соціальних мережах, що «бідні суб’єкти декларування, треба їм декларувати купу родичів до сьомого коліна. Тому, спробуємо розібратися, що мав на увазі законодавець, прописуючи два терміни: «члени сім’ї» і «близькі особи». Почнемо з головного: про чий про майновий стан має вказувати суб’єкт декларування у своїй електронній декларації.


У минулій редакції ЗУ « Про запобігання корупції» членами сім’ї незалежно від спільного проживання (!) завжди вважався інший з подружжя суб’єкта декларування. Увага! Маємо на увазі осіб, які перебувають у офіційно зареєстрованому шлюбі. Тобто, навіть у разі фактичного багаторічного проживання нарізно або з іншими особами, суб’єкт декларування має вказувати того, з ким перебуває у офіційному шлюбі. Далі треба згадати «триєдиний чинник НАЗК», за яким суб’єкти декларування вираховували, хто є «членами сім’ї» та інформацію про кого треба подавати у електронній декларації. Отже до «членів сім’ї» ми відносили осіб, які станом на останній день звітного періоду мали з декларантом (1) спільне проживання; (2) спільний побут; (3) взаємні права і обов’язки сімейного характеру. У новій редакції ЗУ «Про запобігання корупції» «членами сім’ї» незалежно від спільного проживання вважаються не лише чоловік/дружина декларанта, а і його діти до 18 років.

Наголошую, що членами сім’ї є лише діти суб’єкта декларування, якщо у члена сім’ї суб’єкта декларування є діти, і вони проживають окремо понад півроку, то їх зазначати не треба. Якщо діти «члена сім’ї» суб’єкта декларування спільно проживали з ним станом на останній день звітного періоду або сукупно протягом не менше 183 днів року, що передує поданню декларації, то таких дітей та інших осіб слід вказувати в декларації та подавати дані про їх майновий стан. Тобто, теоретично, якщо півроку прожив з одним партнером, а інші півроку – з іншим, то декларувати доведеться обох. Дуже цікаво, як НАЗК доводитиме спільне проживання у 183 денний період? Як обраховуватиме строки? Що вважати спільним проживанням?

Цікавим є визначення «членів сім’ї» у статті 1 ЗУ « Про запобігання корупції»: це «особа, яка перебуває у шлюбі з суб’єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону та діти зазначеного суб’єкта до досягнення ними повноліття – незалежно від спільного проживання із суб’єктом, будь-які особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки із суб’єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі». Про жодні строки спільного проживання взагалі не йдеться. Строки з’являються лише в частині закону, що регулює електронне декларування. Це викликає багато питань у суб’єктів декларування. Йдемо далі. Хто ж такі ті «близькі особи», і що ними робити?


У новій редакції ЗУ «Про запобігання корупції» значно розширено коло «близьких осіб». Отже, до них, згідно закону, відносяться: «члени сім’ї суб’єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб’єкта». З одного боку, це хороша новина для суб’єктів декларування. Адже саме від осіб, що є близькими, суб’єкт декларування може отримувати подарунки. Проте, з іншого боку саме відносно цих осіб треба бути особливо уважними, коли це може стосуватися конфлікту інтересів при спільній праці. Отже, сподіваюсь, я достатньо доступно пояснила, хто такі «члени сім’ї» та чим вони відрізняються від «близьких осіб».