Поговоримо захист свого дому. Оскільки, право американського домовласника у нас не діє. Де межа самозахисту? Продовжуємо з інструктором Денисом Безвершенком наш цикл тем по застосуванню зброї у різних життєвих ситуаціях.
Денис Безвершенко: Сьогодні будемо розмовляти з адвокатом про застосування сили проти нападу на власне приміщення. Отож, на перший погляд все зрозуміло – якщо хтось намагається вдертися до вас у приміщення, за всіма «законами логіки», ви повинні захищатися усіма доступними засобами! Але, мабуть, є якісь підводні юридичні течії?
Я в такому разі завжди рекомендую продумати, що саме ви робитимете у цьому випадку. Прикинути, скільки часу вам треба, щоб дістатися до сейфа зі зброєю, і в якому вона стані. Чи є у вашому помешканні більш-менш безпечна кімната, до якої у разі саме збройного нападу зможе переміститися уся родина та дочекатися там сторонньої допомоги? Напевне, сейф також має бути саме у цій кімнаті.
Ви повинні бути готові стримувати нападників, доки не приїде поліція. Найпростіший та найнадійніший засіб саме для захисту будинку, напевне, рушниця 12-го калібру. Вона не вимагає навичок вправної стрільби. Достатньо навчитися маніпуляції дозаряджання та виїхати кілька разів на стрілецький майданчик, щоб звикнути до віддачі при пострілі. Вона дуже гучна, не має такої вражаючої сили, як карабіни, не потребує стріляти прицільно на короткій відстані, має багато вражаючих елементів. Й водночас може бути дуже сильним психологічним фактором в протистоянні зі зловмисниками. Але якщо ви купуєте зброю й ставите до сейфу, жодного разу не пострілявши з нею, зі святою вірою в те, що у разі чого: «я як дістану, та як шмальну …», доведеться вас одразу повернути на грішну землю. В стані стресу ви навіть можете не згадати, що у вас є ця зброя.
Та ми сьогодні розглядаємо юридичні аспекти, тому припустимо, що ви таки вистрелили в нападників й вбили когось із них… Що нам буде за це? А скільки взагалі було нападників? А якщо ви вистрелили, але всі нападники втекли, то, може, до поліції взагалі не дзвонити?! Але ж я точно бачив, що в одного влучив! Знову дуже багато запитань до адвоката!
Регіна Гусейнова: Застосування зброї взагалі дуже “слизька” тема, оскільки я вкотре кажу, що законодавство для регулювання цієї сфери практично відсутнє. Але я свідомо ступаю на цей шлях, в надії уберегти від неприємностей щасливих власників зброї.
Захист свого житла від незаконного проникнення. Після цих слів в уяві одразу постає крутелик, який з рушниці вкладає нападників, бажано двох одним пострілом. Але оскільки ми не в голлівудському бойовику і право американського домовласника у нас не діє, спробуємо розібратися, які наслідки на нас чекають.
Після оприлюднення постанови Верховного Суду від 26 квітня 2018 року у справі №№ 342/538/14-к провадження № 51-646 км 18 виникла нездорова ажіотація навіть серед адвокатів, які цю постанову вважали цю постанову повною індульгенцією. Мовляв, ріж, стріляй, вбивай, тих хто проникнув у твоє помешкання, і тобі нічого за це не буде. Як зануда і крючкотвор мушу запевнити, що це не завжди так. А точніше, завжди не так.
Отже, ст. 30 Конституції України гарантує громадянам недоторканність житла та не допускає проникнення до нього чи до іншого володіння й проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. А 27-ма стаття Конституції гарантує невід’ємне право людини на життя. «Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов’язок держави – захищати життя людини» Таким чином, кожна людина має право захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних зазіхань. Кожна людина має право захищати своє помешкання і своє майно.
Тут треба закарбувати на лобі одну важливу річ: ПРАВО НА ЖИТТЯ ЗАВЖДИ ПЕРЕВАЖУЄ ПРАВО НА ВЛАСНІСТЬ. Найголовніше, що мають усвідомити щасливі власники зброї 12-го та будь-якого іншого калібру: не кожен, хто пробрався на вашу територію, загрожує вашому життю. Розумію, що у таких ситуаціях часу на обміркування майже немає, але є речі, які треба оцінювати миттю. Насамперед, слід оцінити, чи виникла реальна загроза для вашого життя? Саме це питання при оцінці ваших дій буде виникати у судді. Я не інструктор з стрільби, проте, дам пораду адвоката. Тримайте у сейфі чи у патронташі на прикладі травматичні патрони. Якщо постріли будуть з використанням травматичного патрона, це допоможе в майбутньому не класифікувати ваші дії за ст.115 ККУ, Умисне вбивство.
Розберемося на прикладах:
1. Ви з родиною вдома у приватному будинку, раптом бачите, що у ваш сарай намагається проникнути невідомий. Хапати рушницю і стріляти? Адже він проникнув на вашу територію і становить для вас загрозу. Але яку саме? Є загроза для життя? Чи це лише загроза викрадення майна? У даному випадку, на мій погляд, стріляти прицільно не варто. Якщо вже дуже кортить себе відчути крутим рейнджером, можна шмальнути в повітря. Нападник зупинився і підняв руки? Викликайте поліцію.
2. Ніч, ви в приватному будинку і чуєте, що хтось нишпорить у вашому помешканні. Ви підскакуєте з ліжка, хапаєте рушницю і з криком: «Стій ! Стріляти буду!» лякаєте нападника так, що той накидав п’ятами. Стріляти? У спину? Ні! Нападник не становив загрози для вашого життя, припинив незаконні дії і тікав. Якщо буде постріл, куля влучить у спину. У разі смерті зловмисника, вірогідно вам інкримінують зумисне вбивство. Запам’ятайте!!! Основне ваше завдання зупинити напад! Як би вам це не видавалося несправедливим.
3. Ніч, ви вдома, на першому поверсі спить дитина. Ви чуєте, як перемовляються сторонні й розумієте, що зловмисників кілька. Як діяти? Коли йдеться про дітей, ми зазвичай втрачаємо відчуття реальності й намагаємося якнайшвидше убезпечити дітей від загрози. Далі занудний адвокат каже: вирішуйте за ситуацією. Якщо вважаєте загрозу реальною, зловмисник не один, і у вас є підстави вважати, що ці особи загрожують життю і здоров’ю членів вашої сім’ї чи вашому – стріляйте. Ми вже пам’ятаємо, що законодавцем у ч. 5 ст. 36 КК України визначено вичерпний перелік обставин, за яких стан необхідної оборони настає безумовно, а саме: нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно нападникові. Як занудний перестрахувальник зауважу, що зазвичай судді все одно кваліфікують дії особи, яка стріляла обороняючись, за статтею 118 ККУ – зумисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця. Тут варто зрозуміти те, про що я пишу в кожному пості на цю тему! Засіб захисту має бути співвідносним із небезпекою!!! Інакше за подібних обставин дії особи, що захищається від нападу можуть бути кваліфіковані за ст. 115 ККУ – зумисне вбивство.
4. Ніч, ви вдома, раптом чуєте, як до вас у будинок вдирається група людей, вони агресивні і мають у руках зброю. І ви впевнені, що це зброя. Думаєте, це ваш зірковий час стріляти? Можете вистрелити. Якщо хоч один із нападників після першого пострілу втікає, припиніть стрільбу. Як я вже писала, куля в спині – дуже погана деталь для вашого адвоката. Як і покази тих нападників, які залишаться живими. Не дивуйтеся, якщо вони скажуть, що зайшли запитати дорогу, попросити водички чи взагалі подумали, що це будинок їхнього друга Васі. Усі історії із використанням вогнепальної зброї для захисту індивідуальні. Навіть у суддів немає єдиної думки щодо того, чи помешкання починається вже після того, як злодій переліз паркан, і чи є сходи багатоповерхівки частиною помешкання. Щодо нападу на особу в автомобілі думки також суперечливі. Моя суб’єктивна точка зору: житло – це будинок, квартира, офіс та інше приміщення, де особа на законних підставах перебувають особи, на яких скоєно напад. Перший дзвінок за будь-яких вищезгаданих обставин слід зробити адвокату (безстрокова угода з яким геть не завадить власникові вогнепальної зброї), другий – у швидку і третій у поліцію. Звісно, як казала моя Мама і старші колеги: «Нехай краще двоє охороняють, аніж четверо несуть». Але як ми домовлялися раніше, вашій мамі ви треба живий, здоровий і на свободі.
Матеріали для читання:http://reyestr.court.gov.ua/Review/73758539