Об’єкти нерухомості. Що і як декларувати?
Відповідно до Закону України “Про запобігання корупції” суб’єкт декларування повинен внести до декларації УСІ об’єкти нерухомості незалежно від їх вартості, якщо ці об’єкти належать йому на праві власності, перебувають у оренді, чи в іншому праві користування на останній день звітного періоду або протягом не менше половини днів протягом звітного періоду.
Звертаю увагу, що дата набуття права власності вказується та, яка вказана в документах на підставі яких було набуто право власності.
Окрему увагу варто звернути на той факт, що інформація про об’єкт декларування, що перебував у володінні або користуванні суб’єкта декларування або членів його сім’ї, зазначається в декларації, якщо такий об’єкт перебував у володінні або користуванні станом на останній день звітного періоду або протягом не менше половини днів протягом звітного періоду. Наголошую, що право власності – це не право володіння, а два окремих поняття.
Право власності декларуємо станом на 31.12 звітного року.
Також звертаю вашу увагу на той факт, що відомості про об’єкти нерухомості, які є зареєстрованим місцем проживання суб’єкта декларування або членів його сім’ї, необхідно зазначати у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації, навіть якщо особа проживає у іншому місці.
На думку НАЗК, відображаючи вартість об’єктів нерухомості, які набуті на підставі договору купівлі-продажу (обміну) після 01.01.2018 року доцільно зазначати оціночну вартість такого об’єкта, розраховану органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону, та зареєстровану в єдиній базі даних звітів про оцінку, відомості про яку зазначено у правовстановлюючих документах. Для об’єктів нерухомості, які були набуті до 01.01.2018, вартість майна зазначається відповідно до правовстановлюючих документів з огляду на ціну, зазначену в договорі купівлі-продажу (обміну), за відсутності у договорі відомостей про експертну оцінку. Також у своїх роз’ясненнях НЗК наголошує на тому, що якщо у правовстановлюючому документі вказані відомості про ціну і вартість об’єкта за грошовою оцінкою, для цілей декларування доцільно зазначати вартість об’єкта за його грошовою оцінкою.
Приклад 1.
Суб’єкт декларування, має право власності на кватиру, але місце реєстрації у нього в іншому мешканні, на яке право власності відсутнє. Чи треба зазначати квартиру за місце реєстрації у декларації?
Відповідь: Треба, оскільки на думку НАЗК у зв’язку із реєстрацією місця проживання у суб’єкта декларування та членів його сім’ї виникає право користування об’єктом нерухомості.
Приклад 2. Суб’єкт декларування, у звітному році у березні місяці перестав користуватись квартирою яку винаймав, чи потрібно зазначати цю нерухомість в декларації?
Відповідь: Ні, не потрібно. Оскільки дане майно перебувало у користуванні суб’єкта декларування менше 183 днів.