На цей допис мене надихнула розмова з клієнтом. Під час обговорення змін майнового стану клієнт зосереджено дивиться в монітор.
Питаю: суму порахувати не можете?
– Ні, – каже, – дивлюсь декларацію колеги. Й сумно замовкає.
– А-А-А, – кажу я, вдивляючись в монітор, – так порівняно з його декларацією ви – просто жебрак. Давайте терміново хоч шось докупимо! А то позорисько на мою красиву голову, – заголосила я, заламуючи руки.
– Ні, – каже, – за ним не вженуся. Й сумно зітхає.Після сезону декларування я, перепочивши кілька днів, вивчаю декларації найбагатших, найвпливовіших та інших най-, най-, най-.
Перше, що кидається в очі. У багатьох декларації заповнені з грубими порушеннями чинного законодавства. Привіт НАЗК. Працюйте, годувальники наші. , як казав один колишній прокурор, який полюбляє сов.
Але мова не про це, панове. Я почала помічати, як змінюється мода у декларуванні. Перші декларації не мали такого польоту фантазії. Ну що декларували? Нерухомість, автомобілі, гроші, і у найсміливіших – золоті зливки.Тепер, декларуючи нерухоме майно, не дріб’язкують. Якщо нерухомість – то одразу 158 квартир. Якщо машини – то не менше десятка. Якщо сумки, то кожна вартістю з невелику квартиру. Біткоїни декларують.А особливо тішить, що суб’єкти декларування стають інтелектуалами та шанувальниками мистецтва. Нині золотим канделябром нікого не здивуєш. Декларують картини, статуї, навіть книги, які є історичною цінністю і об’єктом наукових досліджень світового масштабу. Модно бути інтелектуалом.
Модно колекціонувати витвори мистецтва. Картини, скульптури, колекції монет, стародавні фоліанти. До речі, декларують дорогий брендовий одяг і золоті прикраси відомих брендів, які і за вартість і виглядом більше подібні до витворів мистецтва. Проблема одна: заповнення декларації з порушенням ст. 46 Закону України “Про запобігання корупції”.Бо на фоліанти грошей не шкода, а на хороших адвокатах вирішили заощадити.