Регіна Гусейнова з інструктором Денисом Безвершенко продовжують тему про особисту безпеку та травматичну зброю. Як і за яких обставин можна застосовувати.
“Тема дуже складна. Бо практично відсутня законодавча база. А тому, я спиралась на загальні знання з права і консультувалася у суддів, що розглядають кримінальні справи. Тому, що за відсутності чіткого законодавства, долю людини, що застосувала зброю, буде вирішувати суддя”.
Денис Безвершенко: Сьогодні хочу поговорити з адвокатом про застосування пристрою для відстрілу гумових куль на вулиці!
Почнемо з того, що за «законом» (поки ще лише наказ МВС) ви повинні носити вогнепальну зброю в чохлі, розрядженою, а набої мають знаходитись окремо від зброї. Тому розраховувати, що ви швидко зможете підготувати зброю до бою в разі виникнення смертельної небезпеки на вулиці, немає сенсу.
Через це за маршрутом пересування варто відмічати «місця безпеки», куди ви зможете швидко добігти. Й вже там заряджати зброю!
Якщо напад стався в машині? Все залежить від того, де саме ваша зброя. В салоні, на задньому сидінні чи в багажнику. Про швидко дістати та застосувати її в умовах смертельно небезпечного нападу, я думаю, вже можна не наголошувати.
Для швидкого реагування на критичну ситуацію на вулиці у вас залишається ніж, пристрій для відстрілу гумових куль та, якщо ви везунчик, – нагородна короткоствольна зброя!
А тепер звужуємо коло: уявімо, що ви, попри всі сладнощі, зуміли застосувати ніж чи пістолет для відбиття нападу! І ось знову ми прийшли до того, що нам вкрай потрібно знати думку юриста щодо подальшого розвитку ситуації. Якщо ми смертельно поранили нападника? Коли це можна зробити, не остерігаючись наслідків? Що нам буде, якщо ми лише поранили бандитів? Якимі повинні бути наші перші кроки на місці? Сьогодні дуже багато запитань до адвоката.
Хочу нагадати про ще один нюанс й почути точку зору юриста саме з цього приводу – якщо ви вбили нападника із свого резиноплюя! А я хочу вам нагадати, що засіб для відстрілу гумових куль не пристосований для вбивства, а лише для травмування нападника! Тому чекаємо на юридичний аналіз наших дій!
Регіна Гусейнова: Пристрій для відстрілу гумовими кулями… Ох, яка складна тема. Законодавство, що регулює цю сферу, практично відсутнє. Є лише кілька нормативних актів, один з яких – Наказ МВС від 21.08.98 № 622 та інструкція до цього наказу у додатку. Я свідомо ступаю на цю тонку кригу, бо відсутність реального і конкретного законодавства породжує коментарі найрізноманітніших фантазерів.
Усе, що я далі писатиму, спирається на загальні знання права та аналіз судової практики. Я проконсультувалася з трьома знайомими суддями, які є слідчими суддями, розглядають кримінальні справи та мають великий практичний досвід подібних справ. Я не зачіпатиму тему, як отримати дозвіл на травматичну зброю (пристрій для відстрілу гумових куль), а зупинюся на окремих аспектах носіння і використання та ймовірних наслідків.
Усі хороші інструктори з стрільби повторюють одну фразу: «Правила поводження зі зброєю написані кров’ю». Чим швидше закарбують ці слова собі на лобі усі Інтернет-стріляки, тим менше буде жертв. Отже, ви щасливий власник травматичної зброї. І вже знаєте, що з собою маєте носити дозвіл і переміщуватися зі зброєю відповідно до інструкції.
Увесь Інтернет засмічений постами крикунів про власні права, й зокрема право на зброю. Припустимо, таке право ви маєте. Перейдемо до обов’язків. Один з них – знати правила поводження зі зброєю і технічні характеристики своєї зброї. Хочу звернути увагу, той факт, що ви носите зброю саме з собою може стати ОБТЯЖУЮЧОЮ обставиною.
Тепер пару кілька випадків з практики.
1. В кафе на літньому майданчику за столиками відпочивають люди. За одним столом молоді люди розважаються зі зброєю, ціляться кудись вдалину, вихоплюючи один у одного травмат. Їм роблять зауваження, вони хамлять, приїздить поліція. Які наслідки можуть бути? Перше, що мають пам’ятати щасливі власники пристроїв для відстрілу гумовими кулями: вони мають прочитати принаймні «Керівництво з експлуатації» свого пристрою!!! Там чорним по білому написано: «Пристрій – засіб підвищеної небезпеки». Прочитали???? Підвищеної небезпеки! Тож витягати його без наявної загрози для вас чи іншої особи не можна. Що можуть інкримінувати таким молодикам? Усі троє суддів погодилися з моєю кваліфікацією: ст. 296 «Хуліганство». Тому той, хто хоче отримати судимість – можете розмахувати зброєю й надалі. Хоча ми говорили в попередньому пості, що ви потрібні вашій мамі живий і на свободі.
2. У літньому кафе ви відпочиваєте з дівчиною, кілька нетверезих громадян починають до вас присікуватися, «бикують» і наближаються до столика. Діставати травмат? А ви усіх засобів вжили, й без травмату не обійтися? Кожна ситуація буде розглядатися окремо по деталям. Ми з суддями дійшли згоди, що на цьому етапі діставати травмат невиправдано. Вони задавали мені безліч питань: «Чому не можна було встати і піти?», «Чи викликав він поліцію?», «Чи вжив інших заходів?» Ну як же він піде, він же «крутий перець, ходив на карате, тхеквандо, дзюдо, айкідо, маю ніж, явару, томагавк, «рукопашнік», стрілець… Результат – щонайменше перевищення меж необхідної самооборони і далі або ст. 118ККУ «Умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони або перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця». Або ж ст. 124ККУ «Умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця». Я вже чую голос істеричних користувачів Фейсбука: «то що, мене побити та скалічити повинні, щоб я дав відсіч????» Судді флегматично і спокійно відповіли: «Приблизно так..»
3. У літньому кафе відпочивають люди, до вас з дівчиною підходять вгашені молодики, задираються, вашу дівчину тягнуть до свого столика, вас штовхають. Звичайно, перша реакція щасливого власника травмата буде: «Ну зараз усіх покладу!». Тепер розбираємо ситуацію. Якщо дівчину тягнуть за столик, чи дійсно загрожує їй небезпека? Які дії були вчинені, щоб припинити незаконні дії нападників? Були заклики відпустити? Була повідомлена поліція? Були намагання спершу владнати конфлікт? І ще безліч запитань виникне у судді, який розглядатиме вашу справу. А адвокат потерпілих взагалі скаже, що дівчина пішла за столик добровільно, й кілька свідків з кафе скажуть, що це ви почали ображати чудових людей першими. Несправедливо? Нечесно? А хто обіцяв, що у житті буде, як у голлівудському кіно? Але ж вони перші почали? Я захищався! Ні, самооборона має бути співрозмірна до способу і засобів нападу. Як казав один кіноперсонаж: «Ми не в Чікаго, юноша!».
4. У літньому кафе ви з дівчиною, підходять молоді люди, сварка і вам дають ляпаса. Діставати травмат? Ні, бо співвідношення наслідків ляпаса і пострілу з травмату різні, і тільки травмат може призвести до непоправних наслідків.Я вже чую крик фейсбучних стріляк: «Вас послухати, то ніколи не можна стріляти з травмата!!! Ці кляті адвокати!!!» Угу, ми такі, зануди і перестраховщики.
5. А тепер, здаюсь. Коли, як, за яких обставин, куди і з якої відстані треба стріляти. Використовувати травмат можна лише за умови РЕАЛЬНОЇ загрози життю чи здоров’ю. Приміром, коли на вас кидається група осіб з холодною зброєю, бейсбольними битами, обрізами, арматурою, і словами, своїм виглядом і поведінкою усіляко показують, що мають намір вчинити дії, що можуть завдати шкоди вашому життю чи здоров’ю. Саме вчинити дії, а не налякати.
Далі за обставинами але, пропоную наступний алгоритм дій:
а. Діставши зброю і направивши на нападників, попередьте, що у вас є зброя словами, які ви сто разів чули у кіно: «Стій! Буду стріляти!».
б. Перший постріл зробіть у повітря! Так, експертиза потім з легкістю вкаже, який постріл був перший. (Експерт-балістик підтвердить).
в. Стріляти по живій цілі можна з обмеженнями, у тій таки інструкції з експлуатації пристроїв для відстрілу гумовими кулями чорним по білому написано, що заборонено стріляти з відстані, ближчою, ніж 3.5 метра. Бо з ближчої відстані можна завдати значної шкоди здоров’ю, а, можливо, і життю.
г. Там же прописана заборона прицільної стрільби по вагітних жінках, у голову, шию, статеві органи людини, груди у жінок.
д. Не стріляйте нападнику у спину! Не наздоганяйте! Закарбуйте собі: ЗАСТОСОВУЮЧИ ТРАВМАТИЧНУ ЗБРОЮ, ВИ ПРАГНЕТЕ ЛИШЕ ЗУПИНИТИ НАПАДНИКА! Не поновити справедливість, не покарати, не помститися. А ЗУПИНИТИ НАПАД! Іще одна важлива річ. ЩО ТРЕБА РОБИТИ! Якщо дійсно ви діяли в межах необхідної оборони, і загроза була реальною, і ви травмували нападників чи нападника, це не привід викладати фоточки в соцмережі і писати пости про себе крутого.
Що треба зробити?
1. Подзвонити адвокату.
2. Подзвонити у поліцію, коротко, кількома слова без емоцій і загальних деталей описати ситуацію і вказати адресу. БЕЗ ДЕТАЛЕЙ!!!!!
3. Ваш адвокат має приїхати раніше поліції! Зрозуміло?
4. Підійдіть до тих, кому завдали тілесних ушкоджень, і з’ясуйте, чи потрібна допомога. Викличте швидку! Обов’язково! Надайте першу допомогу, якщо вмієте, і ситуація дозволяє.
5. Нічого не говоріть і НЕ ПІДПИСУЙТЕ!!!!!! ДО приїзду адвоката.
6. Перепишіть контакти свідків.
7. Подзвоніть знайомим, найспокійнішим і, бажано з юридичною освітою, нехай приїдуть.
8. Уважно подивіться довкола. З’ясуйте наявність камер. Ваші знайомі мають спробувати офіційно отримати записи камер спостереження. Тут по процедурі проконсультує ваш адвокат.
І не забувайте: травмат, пристрій для відстріла гумовими кулями, – це ЗАСІБ ПІДВИЩЕНОЇ НЕБЕЗПЕКИ!!!!!!