Починаємо наші «Розмови з адвокатом» із способу застосування сили чи зброї проти нападника на вулиці.
А саме зі слова «явара». Адже саме з цього терміну почалися питання у юристів.
Явара-бо – це японський короткий дерев’яний, металевий, чи пластиковий стрижень, призначений для тиску або ударів по чутливих точках на тілі супротивника або для блокування ударів.
Зараз можна придбати в будь-якому магазині зброї та полювання. Як явару можна використовувати будь-які ключі, металеві авторучки. Це мабуть найдоступніший вид НЕЛЕТАЛЬНОЇ «зброї», яку можна використати проти нападника на вулиці. Краще мати в руках якись предмет, ніж починати битися руками, особливо якщо ви ніколи цього не робили. Але ви повинні пам’ятати, що бандити можуть бути озброєні більш вагомими аргументами.
Тому вкотре дам пораду – краще втікати, ніж «грудьми кидатися на амбразуру».
А якщо ви, як справжній «виживальник», постійно носите з собою ніж?
Чи вмієте ви з ним вправлятися? Не вчинивши шкоди собі))
Та найголовніше питання – чи готові ви його застосувати в по-справжньому критичній ситуації!? Коли існує реальна загроза для вашого життя. А не тоді, коли намагаються вирвати ваш телефон.
Ось тут і стає дуже цікавою думка адвоката!
Адвокат тихенько заплакав. Оскільки потенцій клієнт «підіймає строк просто з підлоги». Хтось хотів сленгу, «их есть у меня». І ще дуже прошу усіх хоробрих вояк, які однією лівою вкладали чотирьох, ні п’ятьох, ні дюжину гопників, і їм за це нічого не було не коментувати цей пост. Ми ж не про наукову фантастику, а про прозаїчні реалії життя. Інколи несправедливі і такі, що ламають людське життя. Кожна ситуація розглядається окремо і те, що я пишу, справа не дуже вдячна і «загальна температура по палаті».
У кожному конкретному випадку для суду значення мають дуже багато чинників, зокрема, умови життя нападників і потерпілого, час і обставини скоєння злочину, що передувало конфлікту, фізичні кондиції нападника і потерпілого і ще багато-багато іншого, на що ви одразу не звернете уваги. А часу проаналізувати під час нападу у вас не буде. Запам’ятайте: те, що ви вмієте поводитись з ножем, займалися рукопашним боєм, карате, тхеквондо, дзюдо і використали свої уміння та навички, захищаючись від нападу, про це треба мовчати!!!!!! А не хизуватися перед поліцейськими, а тим більше писати це в протокол. Ваше вміння, ваші навички можуть сприйматися як зброя і стати обтяжучою обставиною.
Я цей пост пишу не лише як адвокат, а й як мама 17-ти річного підлітка і хочу пояснити та вберегти.
Перше і найважливіше, що мають зрозуміти усі, хто консультує із самозахисту, навчає, а особливо ті, хто начитався порад в інтернетіку, це ЩО ТАКЕ НЕОБХІДНА ОБОРОНА?
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Кримінального кодексу України (далі по тесту – ККУ) необхідна оборона – це дії, вчинені з метою захисту охоронюваних законом прав та інтересів особи, яка захищається, або іншої особи, а також суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного посягання шляхом заподіяння тому, хто посягає, шкоди, необхідної і достатньої в даній обстановці для негайного відвернення чи припинення посягання, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони.
Тепер, які критерії для цієї необхідної оборони мають бути: 1. Наявність суспільно небезпечного посягання, звертаю увагу, реального посягання, а не «бла,бла, бла, на кшалт, да я тебе, да я тобі…» 2. Діяння, має бути дійсним, а не уявним. І найважливіше: межі захисних дій, не повинні перевищувати межі необхідної оборони, і та шкода особі, яка здійснює посягання, не перевищувала б ту, яка для цього необхідна. Складнувато?
Тоді розберемо одну ситуацію.
1. Ви йдете по вулиці з дівчиною і до вас чіпляються два гопники. Вони ображають вас і вашу дівчину словесно. Дій нема. Загрози життю і здоров’ю теж нема. Що ви будете робити? Якщо ви, як крутий перець з кіно, почнете хапати їх за грудки, вітаю, ви не обороняєтесь, ви нападаєте. Які можуть бути наслідки, якщо ви завдасте тілесних ушкоджень, навіть легких? Вітаю, ви «з підлоги» підняли собі 125ККУ, щонайменше. Якщо зламали руку чи ногу, Вітаю, швидше за все вам можуть інкримінувати тілесні ушкодження середньої тяжкості, ст. 122ККУ, а там вже обмеження і позбавлення волі. Усі емоції розумію. І дівчина тут, і я ж крутий перець, ходив на карате, тхеквондо, дзюдо, айкідо, маю ніж, явару, томагавк, «рукопашнік», “стрілець”… вірне підставити, але вашій мамі ви треба живий і на свободі. Тому якщо тільки слова – проходимо повз, не звертаючи уваги. А якщо треба – тікаємо.
2. Ви йдете по вулиці з дівчиною і до вас чіпляються два гопники. Один хапає дівчину за руки. Ваші дії. Відштовхнули нападника. Так, це можливо. Далі – вшивайтеся геть. Але якщо «я ж крутий перець, ходив на карате, тхеквондо, дзюдо, айкідо, маю ніж, явару, томагавк, “рукопашнік”, “стрілец”…» і вдарив з ноги, або вдарив вже лежачого нападника. А нападник, вдарившись головою об бровку, отримав тяжкі тілесні ушкодження або помер. Тут наслідки будуть наступні. Або Стаття 118. Умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони, або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця. Або ж Стаття 124. Умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця. Можливо, вашому адвокатові вдасться довести, що смерть або тяжкі тілесні настали після удару, а не в наслідок його. А для цього треба мати дуууже досвідченого адвоката, який спеціалізується на такому Криміналі. І навіть досвід не дасть гарантії. А ми пам’ятаємо, що вашій мамі ви треба живий і на свободі. Тому вирвав дівчину з рук і тікати.
3. Ви йдете по вулиці з дівчиною і до вас чіпляються два гопники й хапають дівчину за руки. А далі читаємо уважно! В руці одного, щось блимнуло, схоже, наприклад, на ніж….. Ваші дії? А ми вже домовились, що вашій мамі ви треба живий і на свободі.
Запам’ятайте: ви можете використовувати усі засоби, які є під рукою лише у кількох випадках!!!!! А саме:
1. на Вас напала озброєна особа або група осіб,
2. якщо до Вашого помешкання протиправно проникли невідомі люди і становлять небезпеку Вам та члена сім’ї.
Але і тут ніхто не дасть вам стовідсоткової гарантії, що суд побачить у ваших діях саме необхідну оборону.
Матеріал для читання:
1.Постанова Верховного Суду від 19.09.2019 року у справі №336/2036/16-к, закон передбачає винятки із загального правила про те, що при необхідній обороні особа, що захищається, повинна додержуватися визначеної межі, завдаючи шкоду посягаючому. Цими винятками є – напад озброєної особи, напад групи осіб або протиправне насильницьке вторгнення у житло чи інше приміщення. У таких випадках шкода, заподіяна особі, яка посягає, не обмежена ніякими межами, аж до позбавлення посягаючого життя.