Першого січня стартував сезон електронного декларування за 2018 рік. Заповнення електронних декларацій – це ще той квест. Пройти його успішно, особливо самотужки, достатньо складно.
Я консультую щодо заповнення електронних декларацій вже 4 роки. Кожен новий сезон, кожна нова декларація ставить перед суб’єктом декларування, а той у свою чергу переді мною нові питання. І знайти відповіді на них у законі чи методичках НАЗК часто неможливо. Я можу похвалитися, мабуть, чи не найбільшою колекцією роз’яснень НАЗК за усі роки його існування, і ці пояснення не допомагають розібратися у процесі електронного декларування, а почасти заплутують іще більше. Оскільки часто пояснення 2016-го року суперечать поясненням 2017-го року, а усі разом вони суперечать поясненням 2018-го і одне одному.
Усі особи, уповноважені на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, мають подати електронні декларації за 2018 рік. Декларацію слід подати до 1 квітня 2019 року, заповнивши визначену форму на офіційному сайті НАЗК.
Поділюся своїм досвідом і дам кілька загальних порад.
Порада №1. Не відтягуйте до останнього. Багато хто думає, що я, мовляв, ще встигну, ще є час. Так от, по-перше, потім у поспіху можна щось пропустити, забути і не мати часу виправити. По-друге, реєстр висить з дня його запуску, і чим ближче до 1 квітня, тим більше проблем і несподіванок трапляється з реєстром.
Порада№2. Перевірте термін дії електронного ключа. Це просто. А може зекономити купу нервів і часу.
Порада№3. Розберіться, кого віднести до членів Вашої родини. Не кожен, хто проживає з вами, є членом вашої сім’ї, і не кожен, хто живе окремо, таким не є.
Порада №4. Перевірте майно, що вам належить, майно, яким ви володієте спільно з іншими особами. Отримайте повну інформацію про цих осіб. Перевірте реєстри і кадастри. Майже кожного разу бувать сюрпризи. Не завжди приємні.
Порада№5. Подивіться уважно, чи немає об’єктів незавершеного будівництва на земельних ділянках, що належать вам чи членам вашої сім’ї. Інколи залитий фундамент, сарай, недобудований гараж потрібно декларувати.
Порада №6. Перевірте усі банківські рахунки, навіть ті, на яких, на Ваш погляд, немає коштів. Можуть бути сюрпризи.
Порада №7. Перевірте цінні папери. Інколи люди забувають, що мають якісь цінні папери, або вважають, що їх не треба декларувати, бо вони нічого не варті. Цінні папери декларують незалежно від вартості.
Порада№8. Перевірте рухоме і нерухоме майно, яким ви користуєтесь. Дача батьків, автомобіль тестя, квартира тітки, гараж бабусі. Всі права на користування майном потрібно декларувати.
Порада №9. Декларуйте укладені правочини. Про це часто забувають.
Порада №10. Не плутайте Доходи з Активами і декларуйте і те, і інше.