Практичні поради по електронному декларуванню 2020-2021. Подарунки

with Коментарів немає

Подарунки

Подарунки – це взагалі дуже цікава історія. Відомості щодо подарунка зазначаються у електронній декларації лише у разі, якщо його вартість перевищує п’ять прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року. Але згадаємо про особливості подарунків та обмеження щодо можливостей їх отримання.

Особи, зазначені у пунктах 1 частини першої статті 3 Закону «Про запобігання корупції», можуть приймати подарунки, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті, якщо вартість таких подарунків не перевищує один прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на день прийняття подарунка, одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не перевищує двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки.

Обмеження щодо вартості подарунків не поширюється на подарунки, які:

1) даруються близькими особами; (близькі особи – особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки із суб’єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких із суб’єктом не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також – незалежно від зазначених умов – чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням згаданого суб’єкта;

2) одержуються як загальнодоступні знижки на товари, послуги, загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси.

Цінну річ, яка є подарунком, потрібно відображати не лише в розділі «Цінне рухоме майно», а й у розділі « Подарунки» .

Якщо цінне рухоме майно (крім грошей) є одночасно подарунком, то в разі перевищення встановленого Законом порогу декларування у 100 ПМ воно декларується як у розділі “Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів)”, так і в розділі декларації “Доходи, у тому числі подарунки”. (Аналогічний підхід застосовується і щодо будь-якого іншого майна, яке одночасно є подарунком.

Наприклад, подарунки у вигляді цінних паперів або транспортного засобу додатково декларується у розділах “Цінні папери” та “Транспортні засоби” відповідно див. також роз’яснення до розділу “Доходи, у тому числі подарунки”). Крім того, цінне майно, яке було набуто у звітному періоді як подарунок, слід також відобразити в розділі “Видатки та правочини” як предмет “Іншого правочину”, який не спричинив видаток (за умови, що вартість такого майна перевищує встановлений у цьому розділі поріг декларування у 50 ПМ).

Увага, якщо в розділі “Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів)” такий об’єкт зазначається, лише якщо він перебуває у суб’єкта декларування або члена його сім’ї на праві володіння, користування чи власності станом на останній день звітного періоду. Тоді як у розділі “Доходи, у тому числі подарунки” таке майно зазначається, якщо воно було отримано як подарунок упродовж звітного періоду, незалежно від того, чи залишилося воно у володінні, користуванні чи власності суб’єкта декларування (члена сім’ї) станом на останній день звітного періоду.

Приклад 1

Суб’єкту декларування подарували коштовну прикрасу протягом звітного року. Проте суб`єкт декларування, подарував коштовність своїй родичці. Але у щорічній декларації, суб’єкт декларування все одно вносить цей предмет у розділ «Подарунки».